Electric Tray Dryer
Offering you a complete choice of products which include flameproof tray dryer and batch tray dryer.
Approx. Price: Rs 6,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Number Of Tray | 96 |
| Capacity | 480 kg |
| Usage/Application | drying |
| Heating Media | Steam |
| Max Temperature | 100'c to 250'c |
| Voltage | 440 v |
| Control | automatic |
| Product Type | flame proof |
| Motor | 1 hp |
| Door Type | Two |
| Surface Treatment | paint cotted |
| Steam Pressure | 2 kg |
| Insulation | 75 mm |
| Frequency | 50Hz |
| Supply | three phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Design | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Brand | ujjwala |
| Country of Origin | Made in India |
A flameproof tray dryer is a type of industrial equipment used to dry wet materials or products. It consists of a large steel tray, which is placed in a flameproof enclosure. A fan is used to circulate hot air around the tray, which evaporates the moisture from the material or product. The dried product is then discharged from the dryer. Flameproof tray dryers are commonly used in the pharmaceutical, chemical, food and other industries.The dryer is designed to be used in hazardous or dangerous areas where flammable materials are present, such as in chemical and pharmaceutical manufacturing plants.
Additional Information:
- Production Capacity: 2
- Delivery Time: 12 days
- Packaging Details: The package of our products is reliable and safe. We use a variety of packaging materials to ensure that our products are securely packaged when they arrive at your door. Bubble wrap, foam, and corrugated packaging materials are all used to keep your items safe.
Approx. Price: Rs 89,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Number Of Tray | 25 |
| Capacity | 125 kg |
| Usage/Application | drying |
| Heating Media | Electric |
| Material | mild steel |
| Surface Finish | Coated |
| Max Temperature | 125'c to 150'c |
| Voltage | 240 V |
| Power | 6 KW |
| Control | automatic |
| Electricity Supply | single phase |
| Tray Size | 32x16 |
| Motor | 0.5hp |
| Door Type | one |
| Surface Treatment | paint cotted |
Batch Tray Dryers offer several advantages, including high efficiency, precise temperature control, and minimal product contamination.
Additional Information:
- Packaging Details: Our products are well protected by ,carton, pallet or wooden box as customer's request.