Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Number Of Tray | 24 |
| Capacity | 100kg/hr |
| Surface Finish | Polished |
| Heating Media | Electric |
| Max Temperature | 150 |
| Voltage | 440 |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Is It Portable | Non Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Number Of Trays | 96 Trays |
| Number Of Tray | 96 |
| Dryer Type | Tray Dryer |
| Drying Capacity | 250–500 kg/hr |
| Tray Size | 800×400 mm |
| Heating Source | Electric + Gas |
| Heating Media | gas |
| Max Temperature | 150 |
| Body Material | MS |
| Air Circulation | Cross Flow |
| Application | Chemical, Minerals, Paper, Effluent Sludge, industrial parts, Plastic |
| Door Type | Double Door |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
The Charcoal Tray Dryer by Ujjwala Industries is a high-performance industrial drying machine designed for efficient and uniform drying of charcoal, biomass briquettes, activated carbon, and similar materials. Engineered with a robust structure and optimized airflow system, this dryer ensures consistent moisture removal while preserving charcoal quality and calorific value.
Key FeaturesUniform Hot Air Circulation for even drying on all trays
Heavy-Duty MS / SS Construction suitable for continuous industrial use
High-Capacity Tray System for batch drying
Precise Temperature Control for controlled and safe drying
Multiple Heating Options: Gas, electric
Low Power Consumption & Easy Maintenance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000kg/hr |
| Brand | Ujjwala |
| Material | Mild Steel |
| Max Temperature | 250'c |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440 v |
| Electricity Supply | Three Phase |
| Frequency | 50/60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Number Of Tray | 200 |
| Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | drying |
| Heating Media | Steam |
| Material | mild steel |
| Surface Finish | Coated |
| Max Temperature | 300'C |
| Voltage | 440 v |
| Power | 6kw |
| Control | automatic |
| Electricity Supply | three phase |
| Tray Size | 32*16*5 |
| Motor | 2 hp |
| Door Type | Two |
| Steam Pressure | 3 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Design | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Brand | ujjwala |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: